funkcje.mapy-navi.com.pl

Wychowywanie konia nie należy do najprostszych zadań. W gruncie rzeczy można to porównać do wychowywania ludzkiego dziecka. Proces szkolenia konia często trwa latami, a nie może też za to zabrać się osoba, która nie ma na uwadze najwyższego dobra zwierzęcia. O czym trzeba pamiętać przy wychowywaniu tych niezwykle potrzebnych człowiekowi zwierząt? „Koń jaki jest każdy widzi”, ale czy na pewno? Konie od tysiącleci służą nam za zwierzę pociągowe. Nie oznacza to jednak, że są to zwierzęta stworzone tylko i wyłącznie do ciężkiej pracy, której człowiek ani myśli wykonywać.

Konie mają niezwykle złożoną psychikę i całkowicie odmienne charaktery. Te zwierzęta są niezwykle inteligentne, posiadają wspaniały zmysł orientacji i refleks. Doceniają też opiekę, jaką roztacza nad nimi opiekun. To właśnie jest kluczowym aspektem wychowania konia, gdyż jest to zwierzę, które potrzebuje szacunku, a także samo okazuje respekt swojemu jeźdźcy. Konia należy uczyć dobrych zachowań poprzez powtarzanie.

Konie bardzo szybko potrafią zrozumieć nasze polecenia. Zwierzęta te należy uczyć od najmłodszych lat, gdyż wtedy nauka jest najbardziej efektywna. Nie możemy używać siły do tresowania, najlepiej jest wykorzystywać zachętę w postaci poczęstunku. Wtedy będziemy mieli pewność, że koń uczy się w spokoju. Jeśli będziemy znęcać się nad zwierzakiem, to szybko zauważymy, że odnosimy efekt zupełnie odwrotny od założonego.

W ten sposób będziemy tylko jeszcze bardziej pogłębiać złość konia i możemy bezpowrotnie stracić szansę na posiadanie w pełni posłusznego, poukładanego i grzecznego wierzchowca. Trzeba też pamiętać, że każdy koń może być zupełnie inny i nie istnieje coś takiego, jak uniwersalna metoda wychowywania zwierzaka, a sama praca nad odpowiednim zachowaniem trwa bardzo długo i wymaga cierpliwości i spokoju.