Pies jest nazywany najwierniejszym towarzyszem człowieka. I nie bez powodu. Psiaki są wspaniałymi kompanami, są oddane swoim właścicielom i mogą dostarczyć mnóstwo ciepła i szczęścia domownikom.

Psy jednak wymagają odpowiedniego podejścia oraz kompleksowego wychowania, które zagwarantuje nam to, że nasz pies będzie posłuszny, a także będzie naszym oddanym towarzyszem. Wychowanie psa z pewnością należy do łatwiejszych zadań, niż wychowywanie innych powszechnie lubianych czworonogów domowych: kotów. Wychowanie psa należy rozpocząć już od samego początku, jeśli zdecydowaliśmy się na posiadanie szczeniaka.

Właśnie od tego momentu trzeba jasno określić panujące w domu zasady, a także to, co wolno psu, a czego mu nie wolno robić. Musimy być tutaj konsekwentni, ponieważ nie możemy w jednej chwili pozwalać na coś psu, a w drugiej besztać go za to samo. Należy postawić się w roli przywódcy stada, gdyż wtedy pies będzie nam posłuszny.

Jeśli nie damy jasno do zrozumienia, kto rządzi w domu, to możemy mieć nie lada problemy w późniejszym życiu, jako że nasz pies może zwyczajnie przestać nas słuchać. Wszelkie dobre zachowania naszego pupila powinniśmy odpowiednio nagradzać, gdyż wtedy nasz zwierzaczek będzie widział, że dobre zachowanie jest dla niego opłacalne i zacznie to powtarzać, aż wejdzie mu to w nawyk. Pamiętajmy, że psy nigdy nie zrobią czegoś złośliwie, gdyż to nie leży w ich naturze.

Jeśli zachowuje się niestosownie, to najprawdopodobniej jest to wynikiem naszego błędnego zrozumienia umysłu psa. Wszelkie polecenia musimy zatem wydawać zdecydowanie i spokojnie. Jeśli pies jest w trakcie czynności, która nie powinna mieć miejsca, to w tym momencie należy go upomnieć, nigdy post factum, gdyż pies zwyczajnie nie będzie pamiętał, co przeskrobał, a naganę odbierze jako nieuzasadniony atak.