Jako rodzic martwisz się bo twoja kilkuletnia pociecha ma problemy z zasypianiem? Nie chce spać, a wieczorem odbywają się u was w domu „dantejskie sceny”? Jak temu zaradzić? Co zrobić, aby twoje dziecko spokojnie usnęło? Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że dziecko koduje wszystkie skojarzenia, i te dobre i te złe, dotyczące spania i samej czynności usypiania. Przyzwyczaja się ono do określonych rytuałów, występujących przed snem, które pomagają mu zasnąć i dają poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne są wszystkie kolejne czynności, które mają wprowadzić dziecko w dobry nastrój, wyciszyć go i uspokoić.

Zatem po pierwsze – ciepła, przyjemna kąpiel. Zadbaj, aby była to miła i relaksująca chwila dla twojego szkraba. Po kąpieli dobrze jest nasmarować skórę dziecka oliwką czy pachnącym kremem – to również pomoże mu się odprężyć.

Będzie mu też łatwiej zasnąć, jeśli będzie mógł założyć swoją ulubioną piżamkę. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie sypialni malucha. Przed snem wywietrz pokój dziecka i zadbaj o optymalną temperaturę (nie przegrzewaj pokoju!).

Zasłoń zasłony, włącz nocną lampkę, ewentualnie włącz spokojną, kojącą muzykę, jeśli twoje dziecko to lubi (np.odgłosy natury). Często sprawdza się też czytanie bajek na dobranoc.

Pamiętaj, aby kłaść dziecko spać reguralnie o tych samych porach. Dziecko musi być nakarmione, ale nie może się przejadać na noc, gdyż to z pewnością nie ułatwi mu zaśnięcia. Przed snem dziecko nie powinno podejmować żadnych większych aktywności czy zabaw, w których rozsadza go energia.

Usypianie malucha jest czynnością, która wymaga od rodziców nie lada cierpliwości i opanowania, ale po jakimś czasie przynosi oczekiwane efekty.